Dünyada Obezite Artarken Fransızlar Neden Fit?

İnsanlık olarak, ta en başından beri hayatta kalmak için yaptığımız en büyük etkinliklerden birini, yemek yemeyi bile sorun haline getirmeyi başardık. Dünyanın bir tarafı aşırı zayıflıkla mücadele ederken, bir tarafı da artan obezite oranlarını tartışıyor. Obezite üzerine yapılan çalışmalar, artan hareketsizliğin insan sağlığına etkilerini ortaya koyuyor.

 

Obezite genel olarak, bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının olması gerekenden fazla olması olarak tanımlanıyor.

Obezitenin nedenleri

Çeşitlilik göstermekle birlikte obezitenin en büyük nedenleri arasında aşırı ve yanlış beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, hormonal ve metabolik etmenler, genetik etmenler, sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama gibi etkenler bulunuyor.

Dünyada obezite ne durumda?

Imperial College London tarafından yapılan bir araştırma, günümüzde obezitenin ne kadar büyük bir tehlike haline geldiğini ortaya koyuyor. 1975 yılında yaşayan ve 2014 yılında yaşayan yetişkin kadın ve erkeklerin karşılaştırılmasıyla oldukça dikkat çekici sonuçlar elde etmiş araştırma ekibi. Erkeklerde obezite, 1975 yılının rakamlarını üçe, kadınlarda ise ikiye katlamış. Bu korkunç sonuçlar, bir an önce kendimize çeki düzen vermemizi söylüyor en çok da.

2014 yılında dünyada 641 milyon kişiye obezite teşhisi konmuş. Bu rakam 1975 yılında 105 milyonmuş. Yani geçtiğimiz kırk yılda dünyada obezite, altıya katlanmış. İnanılır gibi değil. Aynı aralıkta, aşırı zayıf kişi sayısı da 330 milyondan 462 milyona yükselmiş. 2014 yılında küresel obezite derecesi erkeklerde %10.8’e, kadınların obezite oranı da %14.9’a yükselmiş.

4121 Total Views 9 Views Today

Bir Cevap Yazın

evden eve nakliyat - istanbul evden eve nakliyat